PERSONAL TRAINING NEDİR?

Personal trainer  (kişisel spor koçu), kişilerin farklı ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için egzersiz planı hazırlarken, standart programlardan farklı olarak; üyenin sağlık durumu, fizyolojik durumu, spor geçmişi, yaşam tarzı, alışkanlıkları (PAR-Q testi) ve psikolojik durumu (sinirli, mutsuz, çabuk sıkılan vb...) dikkate alınarak, ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda egzersiz programı hazırlanır.

Çalışmaların tüm detayları kişiye özel bir dosyada saklanır.Periyodik ölçümler ve testler yaparak gelişim takip edilir. Hedeflenen sonuca ulaşmanın anahtarı, kişilerin antrenman programlarına düzenli, disiplinli ve ayrıntılara dikkat ederek uygulamalarına bağlıdır.Personal trainer bütün bunların aksamadan yapılması için kişilerin motivasyonunu en yüksek seviyede tutar, ayrıca kişilerin beklentileri doğrultusunda yaşam kalitelerini yükseltecek alışkanlıklar kazandırır. Böylece hedeflenen sonuca ulaşmak kaçınılmazdır.

Personal training uygulamasında amaç ;
Zaman kaybı olmadan, kişinin eğitmenle özel olarak yapacağı antrenmanlarla, günlük programına ve beslenmesine en uygun egzersiz programının oluşturularak yüksek performansla en iyi neticeyi kişiye en kısa zamanda kazandırmaktır.

Bunu yaparken sadece tek bir branşa sadık kalınmadan eğitmeniniz fitness-cardio ağırlıklı bir programın yanında bazen size TRX, TRX RiP, BOSU BALL antrenmanı yaptırırken bir başka gün Reformer Pilates’ in (aletli pilates) yardımıyla daha derin kaslara yönelik bir program sunacak, bir diğer gelişinizde sizi zorlu bir hız koşusu beklerken bir diğerinde hafif bir koşu ile yetinebileceksiniz.

pt1Personel Training’ in en önemli özelliklerinden biri de planlanması ve uygulanması zor olan fonksiyonel egzersizleri veya fitness egzersizlerinizi doğru ve güvenli yapabilme olanağı sunmasıdır.

Fonksiyonel egzersizler birçok kas grubunuzu aynı anda ve doğru çalıştırabilmenizi sağlar. Bu özellik, hedeflerinize ulaşmanızda en önemli silahlarınızdan biri olacaktır.

Personal Training ile :

Hatasız çalışma imkanı.

Egzersiz motivasyonunu arttırmak.

Hamilelik sonrası alınan kiloların ayarlanması.

Olası sakatlık risklerinden olabildiğince uzaklaşmak.

Kişinin o günkü durumuna göre programın akışının değiştirilebilme imkânı.

Sakatlıkların iyileşme süreçlerinin hızlanması mümkündür ve biz size bunları sağlamak için buradayız.

Herhangi bir rahatsızlığı bulunan kişilerin bizim birebir gözlemimiz altında çalışma imkânı sayesinde iyileşme sürecinde hızlanma.

 İstenilen forma daha kısa zamanda ulaşmak (sağlıklı bir şekilde zayıflamak, duruş bozukluklarını gidermek, fit bir vücuda sahip olmak)

Gerek metabolik (yüksek tansiyon, diyabet, kalp-dolaşım sistemi vb.) gerekse kassal ya da eklem ve kemik (bel fıtığı, boyun fıtığı, bursit v.b.) rahatsızlığınız varsa eğitmeniniz sizler için en doğru egzersiz programını dizayn edecek, bu programı size en doğru şekilde uygulatacak ve bu rahatsızlıklar nedeni ile düşen yaşam kalitenizi en kısa sürede ve sağlıklı bir biçimde üst seviyeye çıkaracaktır.